Zarabianie na programowaniu

Jakie zawody są dobrze opłacane?

Wielu z nas wie, że są w Polsce zawody, które są bardziej opłacalne od innych. Nie zmienia się to od pokoleń. Co prawda pomiędzy pokoleniami mogły zachodzić pewne zmiany, ale zawsze były zawody, których pracownicy byli doceniani na rynku, dobrze zarabiali i cieszyli się odpowiednią estymą. Dawniej do takich zawodów zaliczało się chociażby zawód policjanta, ogólnie szanowany i doceniany był zawód górnika, do dzisiaj wielką sympatią cieszą się lekarze i strażacy. Jeśli jednak mielibyśmy wybrać zawód, gdzie zarobki są mocno powyżej średniej, to prawie każdy w dzisiejszych czasach wskaże zawód programisty.

Zarobki w branży IT

W obecnym świecie, prawie wszystko procesy są automatyzowane, wszystko odbywa się w wirtualnym świecie, często nie możemy nawet nadążyć za nowościami i tym, ile rzeczy możemy zrobić on-line. Możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, zrobić zakupy spożywcze, grać na giełdzie, rozmawiać ze znajomymi z drugiego końca świata, a to tylko kilka z opcji. Za tymi wszystkimi rozwiązaniami stoi sztab ludzi, który musiał to wszystko wymyślić, zaprojektować i zaprogramować. Dobrze więc widać, że zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów jest ogromne. A Polska ma takie szczęście, że dzięki bardzo dobremu poziomi kształcenia na kierunkach informatycznych, w naszym kraju mamy naprawdę bardzo wiele utalentowanych ludzi pod tym względem. Nie uszło to uwadze zagranicznych firm, które z chęcią inwestują w rozwój w naszym kraju. Istnieje w Polsce kilka wiodących ośrodków, zarówno jeśli chodzi o edukację, jak i inwestycję z rynku IT. Do największych zaliczają się Kraków, Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Zarobki w branży są bardzo dobre, wystarczy powiedzieć, że średnie wynagrodzenie jest dwukrotnością średniej krajowej.

Świat Javy

Jednym z najpopularniejszych języków programowania, a co za tym idzie jedną z technologii, w której wykonywanych jest bardzo wiele projektów jest Java. I również na tym poletku Polacy radzą sobie znakomicie. Można więc zapytać, jakie są średnie zarobki programisty Java w Polsce? To zależy od kilku czynników. Jednych z nich jest na pewno to, w jakim mieście znajdziemy pracę. Nawet pomiędzy wspomnianymi powyżej ośrodkami są rozbieżności rzędu nawet kilkunastu procent. Kolejnym elementem, który ma na to wpływ jest firma, w której pracujemy – czy jest to międzynarodowa korporacja, niewielka polska firma, czy prężnie działający start-up. Kolejnym wymiarem jest także forma zatrudnienia. Programiści zatrudnieni w oparciu na umowę o pracę mogą bowiem liczyć na nieco niższe wynagrodzenie, niż ci pracujący w oparciu o model B2B. Podsumowując czynników jest bardzo wiele, ale zawsze możemy porozmawiać o średnich zarobkach. Tutaj praktycznie w każdej firmie możemy spotkać się również z podziałem na bardziej i mniej doświadczonych pracowników. W świecie programistów istnieją trzy podstawowe poziomy pracownika – junior, regular i senior. Oczywiście są kolejne poziomy, ale wtedy nie mówimy już o pracowniku, jako stricte programiście – nabierając doświadczenia może on stać się architektem, team leaderem, bądź managerem. Średnie zarobki na stanowiskach juniorskich, czyli na poziomie ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek wahają się pomiędzy trzy, a sześć tysięcy złotych brutto. Dobrej jakości specjalista na stanowisku regulara może liczyć na wynagrodzenie rzędu ośmiu, dziesięciu, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najbardziej doświadczeni programiści Java, legitymujący się wieloletnim stażem i doświadczeniem, mogą zarabiać kwoty dochodzące do dwudziestu tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here