Rolnictwo to od wieków zajęcie wielu ludzi. Praca w gospodarce była i często jeszcze jest jedynym źródłem utrzymania, nierzadko całych rodzin. Rolnik, który uprawiał kilka hektarów ziemi miał zajęcie na cały rok, od rana do zmierzchu.
Zazwyczaj w gospodarstwach rolnych oprócz uprawy ziemi, hodowano jeszcze kilka gatunków zwierząt np. konie, krowy, świnie, gęsi czy kury. Było to bardzo korzystne, ponieważ po żniwach zostawała słoma i zboże. Słomę wykorzystywano jako ściółkę dla bydła, a ziarno służyło im za pokarm. Zużyta ściółka była bardzo przydatnym, a wręcz nawet pożądanym towarem, gdyż służyła gospodarzowi jako wysokiej jakości naturalny nawóz. Rozrzucony na polu wzbogacał ziemię w potrzebne składniki mineralne. A uprawa na takiej ziemi przynosiła wysokie plony. Do dzisiaj niejeden rolnik został przy takim systemie uprawy.
Ale czy rolnictwo w dobie obecnej jest opłacalne? Wszystko zależy od polityki, jaką gospodarz stosuje oraz od wyboru uprawy.
Aby rolnictwo przynosiło wymierne korzyści, należy wybrać uprawę, na którą jest zapotrzebowanie. Oprócz tego rolnik zrobi dobrze, jeśli wejdzie w posiadanie dużej ilości ziemi, gdyż małe gospodarstwa rolne zazwyczaj są nieopłacalne i trwają tylko dzięki zaangażowaniu ze względu na pokoleniową tradycję.
Jeśli brakuje funduszy na zakup hektarów lub maszyn przydatnych do uprawy ziemi, banki oferują kredyty dla rolników. Warto rozważyć tę opcję, bo dzięki temu gospodarstwo będzie się rozwijać.
Czas jaki mamy wydaje się nie być tak samo długi, jakim dysponował rolnik 40 czy 50 lat temu. Kiedyś konik zaorał całe pole a potem ciągnął wozy pełne siana, zboża czy słomy. Dzisiaj to już nie wystarczy. Dzisiaj bez odpowiedniego sprzętu współczesny rolnik zostanie w tyle za innymi i nie osiągnie zysków, a wręcz narazi się na straty.
Maszyny potrzebne w gospodarstwie rolnym to nie tylko ciągnik czy osprzęt do uprawy, ale nawet kombajn do zbiorów. Niejeden rolnik decyduje się na jego zakup, żeby w porze żniw mieć gwarancję udanych zbiorów.
Kredyty dla rolników są dostosowane do ich potrzeb. Można skorzystać z kredytu inwestycyjnego , który udziela pożyczki na zakup maszyn, urządzeń i technologii, dzięki którym gospodarstwo się rozwinie. Natomiast kredyt obrotowy wspomoże bieżące wydatki jak: opłacenie rachunków lub zakup paszy i nawozów.
Wysokość udzielonego kredytu może być bardzo różna, na rynku można znaleźć oferty w przedziale nawet do 250 tysięcy złotych. Oczywiście aby uzyskać taki kredyt trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty, potem to już tylko formalność.
A na jakie uprawy jest zapotrzebowanie?
Bardzo różne! Są okolice w który większość upraw to kukurydza, pszenica oraz żyto. Ale do opłacalnych zalicza się ostatnio również uprawa ziół, lnu czy konopi. I choć to ostatnie wydaje się kontrowersyjne, to zapotrzebowanie na nie wzrasta w szybkim tempie. Konopie włókniste, bo o takich mowa – przeznaczone są na reprodukcję materiału siewnego oraz na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego,spożywczego, kosmetycznego oraz farmaceutycznego.
Najlepiej sprawdzić popyt w swojej okolicy, aby szybko i bezproblemowo sprzedać swoje zbiory albo podpisać korzystne umowy na odbiór.
Wnioski?
Rolnictwo dalej może być wielo-pokoleniowym, pasjonującym zajęciem bez obawy o przyszłość. Trzeba tylko odpowiednio zainwestować, nabyć specjalistycznej wiedzy, nieco doświadczenia a ziemia chętnie wyda plon.
Czy to wszystko? Nie! Potrzebne jest jeszcze zamiłowanie i zaangażowanie, tak jak w każdej pracy, która ma sprawiać przyjemność.