Logopedia studia - czy ciężko się dostać?

Wiele osób przed maturą zadaje sobie pytanie na temat tego, jaki kierunek studiów wybrać, aby znaleźć po studiach dobrą pracę. Warto zastanowić się w jakiej dziedzinie jesteśmy dobrzy i wybrać studia, które dadzą nam możliwość pracy w środowisku, w którym będziemy się dobrze czuć. We współczesnym świecie podjęcie studiów nie jest jednak wyznacznikiem szansy na znalezienie dobrej pracy, ale są zawody, na które zawsze będzie popyt. Jednym z nich jest bycie logopedą, czyli osobą która pomaga w usunięciu wad wymowy i kształtowaniu jej prawidłowego rozwoju. Czy można zatem posunąć się o stwierdzenie „logopedia studia gwarantujące sukces”? Wiele osób odpowie, że tak. To dlatego, że społeczeństwo coraz częściej zwraca uwagę na wady wymowy i stara się z nimi walczyć. Współcześnie każdy rodzic skupia się na tym w jaki sposób rozwija się mowa dziecka, ponieważ ludzie zdają sobie sprawę z tego, że ułomności w wymowie mogę się odbić na psychice i życiu dorosłym pociechy. Logopeda to zatem osoba, która nie tylko dokonuje korekty wymowy, ale naucza mowy w przypadku jej braku. To także osoba, która pokazuje swojemu pacjentowi, że problemy z wymową nie są niczym czego trzeba się wstydzić, a wręcz przeciwnie należy wyjść im naprzeciw i zacząć nad nimi pracować.
Wpisując w wyszukiwarkę „logopedia studia” pokaże się wiele propozycji tego kierunku. Można go studiować na uczelniach medycznych lub na uniwersytetach znajdujących się na terenie całego kraju. Należą do nich Uniwersytet Warszawski, Łódzki, Gdański, Opolski, Bydgoski i wiele innych uczelni zapewniających o wysokim poziomie nauczania i wielu możliwościach, które oferują one potencjalnym studentom. Przed dokonaniem wyboru, warto się zatem dokładnie zastanowić, która z nich będzie najlepszym miejscem studiowania. Na kierunku logopedia studenci uczą się anatomii człowieka, psychologii, językoznawstwa, filologii polskiej, neurologii, foniatrii (nauka o tym jak wydawać dźwięki), audiologii, neurologopedii, komunikacji społecznej, a także mogą zagłębiać się w edukację teatralną. Często przedmioty te zależą od tego, jaka specjalizacja zostanie obrana. Jeżeli zatem chcesz się dostać na logopedię to musisz zdać egzamin maturalny z języka polskiego w stopniu podstawowym lub rozszerzonym, podobnie jak język nowożytni, kolejno matematykę oraz dodatkowy przedmiot, którym może mieć charakter ścisły lub humanistyczny. Oprócz dobrze zdanej matury trzeba wykazać się dobrą wymową, która zostanie sprawdzona podczas kolejnego etapu – rozmowy. W jej trakcie kandydat oprócz krótkiej pogawędki będzie poproszony o przeczytanie trudnego tekstu, w celu sprawdzenia jego dykcji i umiejętności językowych. Co bardzo ciekawe komisja może przyglądać się Twojemu uzębieniu ponieważ zgryz w dużej mierze przekłada się na jakość wymowy. Drobne wady w jego budowie nie przesądzają jednak o nieprzyjęciu na studia. W przypadku kiedy posiadasz wadę zgryzu możesz zostać poproszony o zainwestowanie w aparat ortodontyczny.
„Logopedia studia z przyszłością” te i inne hasła zachęcające do podjęcia studiów na tym kierunku są na porządku dziennym. Nie warto się nimi sugerować, warto natomiast posłuchać wewnętrznego głosu i zastanowić się, czy są to studia dla Ciebie. Jako absolwent będziesz miał możliwość podjęcia pracy w wielu placówkach, z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na logopedów. Jeżeli lubisz pracować z dziećmi i czuć, że pomagasz drugiemu człowiekowi poprawić jakość jego życia, to warto rozważyć ten kierunek. Ważne, żebyś robił to, co sprawia Ci przyjemność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here