Właśnie trwa druga fala pandemii koronawirusa, a z tą pierwszą borykaliśmy się jeszcze w marcu. Praktycznie cały rok obostrzeń wywołał ogromny kryzys gospodarczy, ale znacznie zmieniły się też nawyki zakupowe Polaków. Jak dzisiaj wydajemy pieniądze? Szczegóły prezentujemy poniżej.
Mniejsze potrzeby, to mniejsze wydatki
Okazuje się, że zdaliśmy sobie sprawę, iż konsumpcjonizm nie jest dobrym zjawiskiem. O ile jeszcze przed pandemią korzystaliśmy z wolnego dnia, by wpadać w szał zakupów w galeriach handlowych, tak teraz zmieniły się nieco nasze priorytety. Przede wszystkim liczne punkty handlowe i usługowe zostały w ogóle zamknięte, a te, które mogły funkcjonować, musiały realizować specjalne środki ostrożności. Klienci do tej pory muszą zresztą zachowywać dystans społeczny, a w sklepie nie może dokonywać zakupów duża liczba osób. Przez taki system tworzą się ogromne kolejki.
Brak dostępu do niektórych produktów sprawił zresztą, że uznaliśmy, iż nie są one nam wcale potrzebne. Koronawirus sprawił, że wydajemy mniej, siedząc w domu mamy mniejsze potrzeby. Zakupy robimy też bardziej racjonalnie, bo zdając sobie sprawę z niepewnej sytuacji gospodarczej, nie chcemy utracić płynności finansowej.
Zalecenia rządowe
Należy realizować tylko te zakupy, które są nam rzeczywiście niezbędne. Jeśli już wybieramy się na zakupy, warto nabywać większą ilość i w ten sposób minimalizować konieczność wychodzenia z domu. Seniorzy powinni robić zakupy w wyznaczonych godzinach, czyli w dni powszechnie od 10:00 do 12:00. O ile to możliwe warto robić zakupy przez internet, z dostawą do domu. Dzięki temu zachowujemy dystans społeczny, minimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się i zarażenia się COVID-19.
Odpowiedzialność przedsiębiorstw
Ogromne znaczenie mają także same przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne. To one powinny stosować się do obostrzeń, dzięki którym podczas zakupów zachowywany jest stosowny dystans społeczny, a sam towar nie będzie czynnikiem rozprzestrzeniającym koronawirusa. Zaleca się specjalne opakowania produktów, coraz częściej wykorzystywana jest maszyna pakująca flow pack. Maszyna flow pack pozwala na pakowanie towaru bez udziału pracy ludzkich rąk. Automatyzacja jest w tym procesie niezbędna, by nie przenosić wirusa, ale zachować pełną sterylność.