Doradztwo zawodowe studia podyplomowe

Najmłodsze pokolenia mają niebywały problem z wyborem zawodu, który spełni ich najskrytsze oczekiwania. Trudno się temu dziwić – okazuje się, że wybór wymarzonego fachu nie jest tak oczywisty, jak mógłby się na pierwszy rzut oka wydawać. Taki stan rzeczy wynika z wielu czynników. Przede wszystkim należy wskazać, że powstaje coraz więcej dziedzin specjalistycznych, w których niezbędne jest zatrudnienie fachowców ukierunkowanych na zdobywanie wiedzy jedynie w tej wybiórczej dziedzinie. Sprawia to, że wykształcenie ogólne staje się obecnie na ogół nieprzydatne. Niestety, obecny system edukacyjny nie sprzyja takiemu trendowi, co sprawia, że niezwykle ciężko jest dostosować się do zachodzących przemian społecznych. Na szczęście jednak wiele osób ma umysły ścisłe, które są niezwykle ważne dla rozwoju wielu dziedzin technologii. Należy wskazać, że bez odpowiedniego podejścia do wyboru zawodu dla siebie możemy spotkać się w przyszłych latach z rozczarowaniem, co zdecydowanie negatywnie może odbić się na poczuciu naszej wartości. Dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalnych doradców zawodowych.

Takie podmioty świadczą kompleksowe usługi w zakresie pomocy w wyborze zawodu. Sprawdzane są predyspozycje kandydatów. Doradcy zawodowi bardzo chętnie uczestniczą w licznych warsztatach z absolwentami szkół średnich. Ponadto bardzo często podejmują się pracy w branży HR, gdzie niezbędna jest umiejętność dostosowania kandydatów do profilu wymaganego przez daną firmę. Wbrew pozorom zajęcie to jest bardzo ciekawe, jednak należy zdobyć w tym celu odpowiednie wykształcenie. Bez tego podjęcie pracy w tej branży wydaje się być niemożliwe. Doradztwo zawodowe studia podyplomowe stanowią doskonałe przygotowanie dla każdej osoby, która chciałaby poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Studia tego typu dedykowane są osobom, które ukończyły pedagogikę, resocjalizację bądź inne kierunki pokrewne. Oczywiście w przypadku, gdy prawnik bądź inny specjalista zdecyduje się na taki krok, to również nie jest z góry skazany na porażkę. Należy nadmienić, że najważniejsze w tym fachu są kompetencje miękkie – charakterystyczne dla wielu zawodów zaufania publicznego. Dzięki temu na chwilę obecną niemal każdy może zostać doradcą zawodowym.

W ramach nauki na wskazanych wyżej studiach podyplomowych słuchacze dowiadują się, jakie testy należy przeprowadzić, aby należycie ocenić kompetencje i umiejętności danej osoby. Pozwala to na jasne i precyzyjne określenie, czy posiada ona predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Na ogół odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, ponieważ większość umiejętności społecznych można bardzo łatwo nabyć – wszystko zależy od nastawienia. Ponadto słuchacze studiów podyplomowych w ramach warsztatów szkolą swoje umiejętności miękkie, które są niezwykle ważne w komunikacji interpersonalnej. Wskazać należy, że odpowiednie podejście do tego tematu gwarantuje sukces w zawodzie. Jedynie na marginesie warto poruszyć kwestię specjalnych ćwiczeń w grupach. W ich ramach poszczególni studenci mają za zadanie skrupulatnie ocenić umiejętności danej osoby. Z uwagi na to, że doradztwo zawodowe to także niesienie pomocy osobom, które wątpią w swoje kompetencje, konieczne jest posiłkowanie się licznymi ankietami, za pomocą których można łatwo uświadomić daną osobę, że zbyt łatwo rezygnuje ze swoich marzeń i z powodzeniem może zaistnieć w danej branży. Liczy się kreatywność, dlatego najlepszymi doradcami zawodowymi zostają przeważnie osoby, które potrafią doskonale się porozumiewać i odczytywać emocje innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here