Kurs na wózek widłowy

Jeżeli ktoś chce podjąć pracę na magazynie, czy na wewnętrznym magazynie firmowym, czy też raczej na magazynie przeładunkowym, to powinien być świadomy tego, że w takiej pracy raczej niezbędnie potrzebny będzie certyfikat do kierowania wózkami widłowymi. Są to popularne urządzenia transportowe, które pozwalają przewozić znaczne ciężary i pakunki na niewielkie odległości, ale o tym raczej każdy wie. Kwestia dotyczy tego, jak takie uprawnienia zdobyć.

Przykładowo, kursy na wózki widłowe we Wrocławiu można zrobić w firmie szkoleniowej, którą w internecie znajdziemy pod adresem www.kursy-szeliga.pl. Nie oszczędzajmy i nie idźmy na byle jakie kursy, które trwają dwa-trzy dni. Takie kursy także są reklamowane, ale człowiek niczego się na nich nie nauczy. Dobry kurs na wózki widłowe powinien trwać jakieś dwa-trzy tygodnie, przy czym jest wyraźnie podzielony na część teoretyczną i część praktyczną.

Część teoretyczna obejmuje naukę o rodzajach wózków widłowych ze względu na budowę, typ napędu, charakterystykę ich budowy oraz działania, ale także przede wszystkim podstawy bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpiecznego wypełniania obowiązków, wymiany butli gazowej w wózkach gazowych, jak zachować się podczas wypadku i tak dalej. Szkolenie teoretyczne to na lepszych kursach także podstawy magazynoznawstwa oraz właściwego składowania materiałów. Z części teoretycznej pisze się test i jego zaliczenie oznacza przejście do części praktycznej.

Część praktyczna kursu to szeroko pojęte manewrowanie wózkiem widłowym na placu manewrowym. Taki plac nie musi być duży, bo i tak większość czasu skupia się na manewrach na wąskiej przestrzeni, na przykład na omijaniu rozstawionych pachołków podczas jazdy tyłem lub przodem. Oczywiście uczy się też obsługi wideł, dźwigania, przewożenia i kładzenia palet w odpowiednie miejsce. Na dobrym kursie grupy są małe, co sprawia, ze sumaryczny czas dla każdego kursanta, jaki spędza on za kierownicą wózka jest dosyć długi.

Warto też wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Część praktyczna kursu, na dobrych kursach kończy się nie tylko egzaminem wewnętrznym, ale i przede wszystkim egzaminem oficjalnym przy przedstawicielu UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Takie uprawnienia są potem o wiele cenniejsze i honorowane w większej ilości firm niż sam egzamin wewnętrzny. Egzamin UDT wcale nie jest jakiś szalenie trudny, wystarczy przyłożyć się do ćwiczeń na kursie i odpowiednio manewrując wózkiem można taki egzamin zdać spokojnie za pierwszym razem bez większych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here