górnik

Górnik to osoba pracująca w kopalni – podziemnej bądź odkrywkowej, gdzie wydobywa różnego rodzaju surowce – metaliczne, energetyczne lub skalne. Jest to zawód uznawany za niezwykle niebezpieczny. Czy warto jeszcze iść do pracy w górnictwie? To pytanie zadaje sobie wielu młodych mężczyzn, często tych, którzy stoją jeszcze przed wyborem swojej pierwszej pracy.

Czym zajmuje się górnik?

Myśląc o górniku, większość osób myśli o osobie wydobywającej węgiel kamienny, jednak jak już wspomniałam, górnicy wydobywają różne surowce. Oprócz węgla kamiennego jest to również sól, ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza, miedź, złoto, cynk i wiele innych. Należy wspomnieć, że proces ten jest czasochłonny oraz skomplikowany. Przede wszystkim, aby mieć możliwość eksploatacji złóż, konieczne jest wydrążenie głębokich, w odpowiedni sposób zabezpieczonych, szybów. W tym celu górnik wykorzystuje wiele urządzeń, co wpływa na niebezpieczeństwo wykonywania tego zawodu.

Przeczytaj też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Praca-w-gornictwie-Czy-jeszcze-warto-8193648.html

Co trzeba zrobić, by zostać górnikiem?

Każdy mężczyzna, który chciałby zostać górnikiem musi być odpowiednio przygotowany do zawodu. Najlepszym sposobem jest ukończenie szkoły górniczej. Technikum górnicze zapewnia nam bowiem nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również doświadczenie, zdobyte na praktykach. Wiele szkół górniczych ma podpisane umowy z pobliskimi kopalniami, dzięki czemu po ukończeniu szkoły, mamy pewność, że dostaniemy pracę. Nie jest to jedyna droga, jednak daje ona największe szanse na znalezienie pracy jako górnik. Do pracy górnika poza wiedzą teoretyczną na temat zawodu, konieczne są: uprawnienia do używania danych maszyn oraz przejście szkolenia BHP.

Jakie niebezpieczeństwo czeka na górników w pracy?

Przede wszystkim natura – bywa ona niezwykle nieprzewidywalna, co za tym idzie, niebezpieczna – szczególnie dla górników. Może ona zaszkodzić zdrowiu, ale również życiu osób pracujących w kopalniach. Mowa tu głównie o trzęsieniach, tąpnięciach. Mogą one oderwać skały, co może spowodować zmiażdżenie kończyny, przygniecenie bądź uwięzienie – często nawet na kilka dni. Grozi to nie tylko osobom znajdującym się pod ziemia, ale również tym na powierzchni ziemi.

Praca górnika wiąże się z bardzo intensywnym wysiłkiem fizycznym, co z biegiem czasu może bardzo odbić się na zdrowiu. Ponadto pod ziemią mogą występować różnego rodzaju pyły, których długotrwałe wdychanie może bardzo zaszkodzić. W miejscach wydobywania surowców występuje również możliwość wyrzutów gazów, które mogą być toksyczne i, tak jak w przypadku różnego rodzaju pyłów, niezwykle szkodliwe dla zdrowia.

Jakie cechy i predyspozycje należy wykazywać, aby móc zostać górnikiem?

Tak jak w każdym zawodzie, tak i w przypadku wykonywania zawodu górnika, istnieje zestaw cech, które niezwykle ułatwiają pracę bądź są wręcz koniecznością dla wykonywania danego zawodu. Górnik powinien być przede wszystkim silny fizycznie, ale również psychicznie. Praca w trudnych warunkach wymaga nie tylko dużej siły, ale również dużej odporności na stres. Niemożliwym jest odpowiednie wykonywanie obowiązków pod ziemią, podczas gdy w głowie bez przerwy przewijają się obawy, że zaraz może się coś stać. Ponadto pomocna będzie wytrwałość. Przebywanie pod ziemią przez kilka godzin nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego należy być cierpliwym oraz wytrzymałym.

Wiemy już jak zostać górnikiem, jakie cechy należy posiadać oraz co grozi w przypadku, kiedy już się nim zostanie. A ile zarabia górnik w Polsce? Zależy to przede wszystkim od stażu oraz zajmowanego stanowiska. Średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite wynosi 6730 złotych (brutto). Co drugi górnik otrzymuje pensję od 5430 do 8510 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych górników zarabia poniżej 5430 złotych brutto, natomiast na zarobki powyżej 8510 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej zarabiających górników.

Jak wygląda górnictwo w trakcie pandemii?

Każdy wie, że pandemia niezwykle wpłynęła na każdą płaszczyznę naszych żyć. Można wręcz rzec, że wywróciła świat do góry nogami. A jak wpłynęła na górnictwo? Niestety pogorszyła sytuację finansową spółek. Wiele kopalń musiało również wstrzymać na jakiś czas pracę z powodu ogniska zakażeń wirusem COVID-19. Z powodu mniejszej produkcji energii elektrycznej oraz wysokości opłat za emisję CO2 spadło również zapotrzebowanie na węgiel.

Zarobki w zawodzie górnika są bardzo kuszące, jednak niebezpieczeństwo nie zachęca. Powróćmy więc do początkowego pytania. Czy warto jeszcze iść do pracy w górnictwie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przez mniejszy popyt na węgiel, branża odnotowuje straty, problemem są również podatki związane z energetyką węglową, na przykład koszt emisji CO2. Są to przyczyny, przez które w ciągu najbliższych dziesięcioleci dojdzie do wygaszenia kopalni węgla kamiennego. Dlatego raczej nie warto kształcić się w kierunku górnika. Zapotrzebowanie na górników z roku na rok będzie malało, a sama posada będzie bardzo niepewna. Osobiście uważam więc, że nie jest warto iść do pracy w górnictwie, jednak na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here