Znaki ostrzegawcze BHP

By zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo pracownikom i osobom odwiedzającym Twój zakład pracy, należy stosować odpowiednie formy oznakowania. Ich umiejscowienie oraz rodzaj określają szczegółowo normy BHP. Do najczęściej stosowanych należą tablice informacyjne, tablice ostrzegawcze oraz piktogramy. Mogą informować o niebezpieczeństwie występującym w danym miejscu, o postępowaniu w razie jego wystąpienia lub w inny sposób wpływać na działanie osób przebywających w danym miejscu. Wiele z nich ma formę prostych i intuicyjnych grafik, opierających się na łatwych w odczytaniu przedstawieniach. 

Niezbędne w każdym zakładzie pracy – znaki ostrzegawcze i informacyjne

Z pewnością każdy z nas wielokrotnie widział znaki ostrzegawcze i informacyjne, ustawione nie tylko w miejscu zatrudnienia, szkole czy uczelni. Piktogramy, wyjście ewakuacyjne, strzałki – to tylko niektóre spośród wielu. Ich stosowanie jest obowiązkowe, z uwagi na zagrożenie występujące w danym miejscu. Jak wskazują specjaliści, uświadomienie o możliwości wystąpienia potencjalnego zagrożenia jest pierwszym krokiem, by mu skutecznie przeciwdziałać. Odpowiednio zastosowane oznakowania mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia sytuacji nagłych i wypadków oraz przeciwdziałać potencjalnym szkodom.

Dużą zaletą kupowania znaków ostrzegawczych jest fakt, że są to produkty tanie i łatwe dostępne. Dzięki zastosowaniu materiałów syntetycznych otrzymujesz produkt wytrzymały i odporny na oddziaływanie wilgoci lub uszkodzenia fizyczne. Nie blakną i nadają się do użytkowania przez długi okres czasu. Montaż oznakowań jest bardzo łatwy i nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi lub klejów. 

Jak dobrać odpowiednie oznakowanie? Najważniejsze kryteria wyboru 

Największym problemem, przed którym stają osoby pragnące kupić znaki ostrzegawcze, jest ustalenie ich pożądanego rozmiaru. Wbrew pozorom, nie jest to kwestia dowolna, lecz unormowana przez odpowiednie przepisy. Od czego zależy wybór rozmiaru?

Przede wszystkim – od odległości, z której powinny być widoczne dla osób przebywających w danym miejscu. Ważne jest, aby były czytelne przez cały czas, w którym dane miejsce przeznaczone jest do użytkowania. Oczywiście, może się to wiązać z koniecznością zastosowania systemów oświetleniowych. 

Najszybszym sposobem na ustalenie pożądanej wielkości znaku ostrzegawczego jest zastosowanie prostego wzoru. Kluczowe jest ustalenie: odległości widzenia oraz współczynnika odległości. Pierwszy z nich określa maksymalną odległość, z jakiej znak pozostaje widoczny i czytelny. Drugi może mieć wartość: 100 lub 200, w zależności czy masz do czynienia ze znakiem oświetlonym zewnętrznie, czy wewnętrznie. 

Całe działanie polega na podzieleniu odległości widzenia przez współczynnik odległości. Uzyskany wynik to wysokość znaku bezpieczeństwa. Jest ona wyrażana w milimetrach i najczęściej mieści się w przedziale 100 do 400 mm.

 W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na rodzaj podłoża wykorzystanego w danym znaku. Wśród najczęściej stosowanych materiałów znajdują się: folia fotoluminescencyjna (samoprzylepna lub zwykła), płyta sztywna, płyta fotoluminescencyjna samoprzylepna, płyta sztywna fotoluminescencyjna, aluminium lub stal ocynkowana. Wybierając konkretny rodzaj materiału, warto uwzględnić przede wszystkim zagrożenia i szkodliwe oddziaływania, na które oznaczenia będą w danym miejscu narażone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here