Podpisy elektroniczne

Podpis elektroniczny to narzędzie, dzięki któremu jest możliwa identyfikacja różnych podmiotów, które dostarczają dokumenty elektronicznie. Warto dodać, że jest to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów. Dlatego z takiego rozwiązania korzystają urzędy skarbowe, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bezpieczny podpisy elektroniczny przypisuje się tylko i wyłącznie do jednej osoby, a także połączony jest z danymi. Nie zapominajmy, że wyróżniamy dwa rodzaje podpisów, a mowa tutaj o zwykłym podpisie elektronicznym oraz bezpiecznym podpisie elektronicznym. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, iż nie ma certyfikatu kwalifikowanego oraz używa się go podczas wymiany e-maili. Jednak w przypadku, gdy dokumenty mają większą wagę, nie korzysta się z tego rozwiązania. W przypadku, gdy przesyła się pisma sądowe bądź deklaracje podatkowe, wtedy korzysta się z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ogólnie rzecz biorąc, podpis elektroniczny wykorzystywany jest, gdy podpisujemy umowę, składamy ofertę na przetarg, składamy deklarację ZUS czy podpisujemy faktury elektroniczne. Zwykły podpis jest zazwyczaj darmowy. Natomiast bezpieczny podpis jest płatny i można go dostać w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Polskiej  Wytwórni Papierów Wartościowych czy EuroCert.

Certyfikat bezpieczny podpis elektroniczny

Jeżeli zdobędziemy certyfikat bezpieczny podpis elektroniczny, trzeba odebrać go osobiście. Dodatkowo otrzymamy kartę kryptograficzną z czytnikiem i oprogramowanie, dzięki któremu nawiązać współpracę karty z komputerem przez ów czytnik.

Podpis kwalifikowany to zaawansowany podpis elektroniczny. Składamy go przy pomocy specjalnego urządzenia do składania podpisu elektronicznego, które można kupić w sklepie netvet.pl/podpis-elektroniczny/. Dodatkowo polega na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego. Taki podpis zawiera dane o danej osobie, zakres zastosowania certyfikatu, informacje, które dotyczą klucza publicznego, szczegóły opisujące zakres uprawnień, ale również wysokość kwot transakcji.

Musimy mieć na uwadze, że bezpieczne podpisy elektroniczne mogą być niemałym wydatkiem dla mikro przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here