Podanie o przyjęcie na studia

Decyzja o podjęciu nauki na uczelni wyższej powinna być bardzo dobrze przemyślana. Trzeba wskazać, że bezmyślne zdecydowanie się na studia może rodzić nieprzewidywalne konsekwencje. Dlatego zdecydowanie dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy w stanie podołać obowiązkom, jakie są znane słuchaczom uczelni wyższej. W tej mierze warto posiłkować się informacjami od studentów starszych roczników. Dzięki temu będziemy w stanie jasno sprecyzować swoje oczekiwania. Dobrym pomysłem wydaje się być również udział w targach studenckich oraz w dniach otwartych na uczelniach wyższych. Dzięki temu możemy z łatwością dowiedzieć się, jak przebiega uczelnia na akademiach oraz jaki jest wymarzony profil studenta. Oczywiście należy pamiętać o tym, że uniwersytety oraz politechniki walczą o każdego studenta, dlatego będą chciały przedstawić się z jak najlepszej strony. Jednak odpowiednie podejście do zbadania renomy danej uczelni może nam przynieść sporą dozę informacji, która uświadomi nam, czy nadajemy się na studentów danej akademii.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na naukę na uczelni wyższej, powinniśmy w pierwszej kolejności wypełnić podanie o przyjęcie na studia. Jest to specjalny kwestionariusz, w którym umieszczamy swoje podstawowe dane personalne. Warto wypełnić go bardzo skrupulatnie, bowiem nawet najmniejsza pomyłka może spowodować, że nie zostaniemy dopuszczeni do procedury kwalifikacyjnej. Dla mężczyzn niezwykle istotne jest, aby mieli uregulowany stosunek do służby wojskowej. Tym samym niezbędne jest znalezienie książeczki wojskowej i spisanie jej numeru. Na ogół panowie przeniesieni są do rezerwy, jednakże zdarza się, że naukę na uczelni wyższej chcą rozpocząć osoby, które odbywały zasadniczą służbę wojskową. Z kolei panie powinny pamiętać o uwzględnieniu swojego nazwiska rodowego. Formularze konstruowane są w sposób bardzo intuicyjny, co sprawia, że nikt nie powinien mieć problemu z ich wypełnieniem. W przypadku nasuwających się wątpliwości warto skonsultować się z dziekanatem danego wydziału. Ponadto w sieci dostępne są wzory gotowych formularzy, które wystarczy jedynie dostosować do własnych danych osobowych. Taki zabieg pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości wolnego czasu, co jest bardzo ważne dla osób stale zapracowanych.

Po wypełnieniu podania należy nanieść wyniki osiągnięte na maturach. W przypadku, gdy dana osoba zdawała egzamin dojrzałości dopiero w roku, w którym przystępuje do nauki na uczelni wyższej, powinna uzbroić się w cierpliwość. Obecnie wszystkie dane z komisji egzaminacyjnych przekazywane są bezpośrednio do uczelni. Sprawia to, że nie jest konieczne przedkładanie żadnych dodatkowych dokumentów. Jeżeli wyniki egzaminu maturalnego są dla nas pomyślne, powinniśmy zostać ujęci na wysokiej pozycji na liście kwalifikacyjnej. W przeciwnym wypadku wpisywani jesteśmy na listę rezerwową. W przypadku, gdy osoby będące na liście kwalifikacyjnej nie złożą w odpowiednim terminie wymaganych dokumentów, mamy szansę na to, aby rozpocząć naukę z drugiego naboru. W takiej sytuacji należy zaraz po wezwaniu ze strony uczelni złożyć dokumenty w właściwym miejscowo dziekanacie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, jednakże należy stawić się odpowiednio wcześnie. Wynika to z faktu, że kolejki potencjalnych studentów są bardzo długie. W przypadku, gdy cała procedura przebiegnie pomyślnie, za pośrednictwem listu poleconego zostanie nam przekazana decyzja o przyjęciu na studia. Jeżeli nie zachodzą w niej żadne błędy merytoryczne, staje się ona prawomocna po upływie dwóch tygodni od doręczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here