Obsługa ciśnieniowego ekspresu do kawy krok po kroku

Ekspresy ciśnieniowe należą do jednych z najpopularniejszych na rynku. Kawa z takiego urządzenia nie tylko zachwyca wyjątkowym aromatem, ale także potrafi podbić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających osób. Tylko jak przygotować idealny napój? Obsługa ekspresu ciśnieniowego jest prostsza, niż się wydaje!

3 rodzaje ekspresów ciśnieniowych 

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na 3 rodzaje:

  • kolbowe – służą głównie do parzenia espresso,
  • automatyczne – przeznaczone do różnego rodzaju kaw,
  • na kapsułki – wymagają stosowania specjalnych kaw w kapsułkach. 

Modele kolbowe wymagają pewnej wiedzy na temat parzenia kawy. Są zatem dobrym rozwiązaniem dla profesjonalistów. Często spotykamy je w kawiarniach. Wersja kapsułkowa to dobry pomysł dla osób, którym zależy na szybkości i łatwości obsługi urządzenia, a nie na najwyższej jakości kawy. Najbardziej uniwersalne są ekspresy automatyczne.

Jak obsługiwać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Automatyczny ekspres ciśnieniowy to innowacyjne urządzenie, dzięki któremu można w prosty i bezproblemowy sposób przygotować wyśmienitą kawę – zarówno espresso, jak i latte, cappuccino czy inną. Ekspresem stresuje się z poziomu specjalnego pulpitu, najczęściej dotykowego. Aby przygotować kawę, należy napełnić pojemnik na kawę ziarnistą i wodę, włączyć urządzenie, ustawić kubek pod wylewem i wybrać preferowany rodzaj kawy. Reszta dzieje się bez ingerencji obsługującego. Na koniec wystarczy odebrać kubek i można delektować się smacznym i aromatycznym napojem.

Pierwsze włączenie i pielęgnacja ekspresu

Nowy ekspres trzeba odpowiednio przygotować do pracy. Przed pierwszym parzeniem kawy należy go wypłukać. Podczas płukania urządzenie pobiera wodę z pojemnika, a następnie wylewa ją do podstawionego pod wylewkę naczynia.

Każdego dnia warto wytrzeć tacę z ewentualnych resztek kawy i wyczyścić system na mleko, tj. dyszę spieniającą i pojemnik. 

Raz na jakiś czas ekspres należy odkamienić, używając specjalnego preparatu przeznaczonego do tego typu urządzeń. Przypomnienie o odkamienianiu powinno pokazać się na pulpicie sterującym. 

Co zrobić w przypadku usterki?

Ekspres do kawy, jak każde inne urządzenie, może ulec awarii. Wiele osób próbuje naprawiać sprzęt na własną rękę, powodując przy tym więcej szkody niż pożytku. Aby mieć pewność, że naprawa przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem, warto poprosić o pomocy profesjonalistów. Serwis ekspresów do kawy – sklep Profi Cafe – chętnie podejmie się tego wyzwania! Firma działa na rynku od 2004 roku. Zespół specjalistów, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i potężną wiedzę, potrafi uporać się z każdą awarią. Eksperci zajmują się naprawą ekspresów większości marek obecnych na polskim rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here