Na czym polega inwestowanie w fundusze ETF

ETF, czyli exchange-traded found, to określenie dla funduszu inwestycyjnego śledzącego cenę określonego rodzaju wybranych przez nas aktywów, np. obligacji, akcji, metali szlachetnych i wielu, wielu innych surowców. Podstawowa różnica między ETF a klasycznymi funduszami polega na tym, że ETF są funduszami uczestniczącymi w obrocie giełdowym. Oto krótki poradnik na temat inwestowania w fundusze ETF.

Co to jest fundusz ETF? 

ETF, czyli exchange traded fund, to fundusz notowany na giełdzie. Fundusze tego typu wykorzystują pasywną strategię inwestycyjną, czuli odwzorowują zachowanie określonych benchmarków, np. koszyków określonych akcji, całych indeksów giełdowych bądź surowców. 

Zadaniem ETF-ów jest osiąganie podobnych wyników jak w przypadku „prawdziwego” indeksu giełdowego, który nazywany jest indeksem bazowym. ETF pozwala na zainwestowanie swoich środków w sposób bardzo prosty i wygodny. Obecnie dostęp do inwestowania w ten sposób jest wręcz nieograniczony. Wszystko to za sprawą internetowych platform transakcyjnych, takich jak Home.Saxo. Pozwalają one na zawieranie rozmaitych transakcji ETF w 100% online, bez wychodzenia z domu. 

Czy warto zdecydować się na inwestycję w fundusze ETF? 

Dla wielu osób inwestycja w fundusze ETF wydaje się być ciekawą alternatywą dla akcji, obligacji czy kryptowalut. Podstawowym atutem tego instrumentu finansowego jest fakt, iż wyróżnia się on bardzo wysokim poziomem dywersyfikacji, a co za tym idzie – ryzyko jest mocno rozproszone. 

Realizując jedną inwestycję możemy zakupić znaczną ilość papierów wartościowych. Dodatkowo, fundusze ETF charakteryzują się pełną transparentnością, a zmiany składu indeksów są dość mocno ograniczone. Mamy dokładną wiedzę na temat tego, w co zainwestowaliśmy swoje środki. Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycją w fundusze ETF są dość niskie koszty w porównaniu z innymi popularnymi instrumentami finansowymi. Inwestycja w fundusz ETF to świetny pomysł zarówno dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów. Następny atut to fakt, iż fundusze ETF cechuje szeroka dostępność. W tego typu aktywa może zaopatrzyć się każda osoba posiadająca urządzenie z dostępem do internetu. 

Uwaga na ryzyko

Inwestując swoje środki w jakiekolwiek fundusze pamiętajmy jednak o tym, że wiąże się z tym dość duże ryzyko utraty zainwestowanego kapitału. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznych decyzji biznesowych w pierwszej kolejności warto przeprowadzić wszechstronną analizę rynku i pozyskać jak najwięcej informacji na temat inwestycji w określone surowce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here