Jak zarabiać w domu?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na płynne łączenie życia zawodowego z zajmowaniem się domem i rodziną. Część z tych osób wybrało taki styl życia i sposób zarobku już na początku planowania kariery zawodowej i są to tak zwani freelancerzy. Wśród nich wyróżnić można między innymi projektantów wnętrz, grafików, konsultantów. Z drugiej strony mamy do czynienia z osobami niewykwalifikowanymi w konkretnym zawodzie, a chcących w międzyczasie zajmowania się ogniskiem domowym, wzbogacić nieco jego budżet. Druga grupa to głównie młode mamy, którym w tym przypadku sprzyja praca na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, osoby czasowo niezdolne do pracy, uczniowie i studenci, ale też ludzie podejmujący dotychczas pracę zawodową, ale posiadający wolny czas, który mogą przeznaczyć na pracę po godzinach. W wyszukiwarkach internetowych dużym zainteresowaniem cieszy się hasło: praca domowa chałupnictwo, co tylko świadczy o dużej potrzebie w poszukiwaniu tej aktywności. Chałupnictwo określane jest jako wykonywanie pracy u siebie w domu, na zlecenie przedsiębiorcy, przy czym praca ta jest najczęściej fizyczna i opiera się na surowcach zleceniodawcy. Niestety ofert takiej pracy na rynku jest jak na lekarstwo, a jak już się pojawiają – znikają w okamgnieniu. Na czym konkretnie polega ta praca? Najbardziej klasycznym przykładem jest tutaj składanie długopisów. Bardzo często duże firmy zamawiają te narzędzia pisarskie ze swoim logiem czy nazwą firmy – jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na reklamę swoich usług. Zależnie od tego, jakie są wytyczne między przedsiębiorcą, a drukarnią – zainteresowany otrzymuje gotowy produkt w wersji finalnej lub poszczególne elementy. I w takim przypadku właśnie pojawia się oferta chałupnictwa polegająca na łączeniu elementów długopisów. Zleceniobiorca otrzymuje je pod swoje drzwi, jednocześnie zobowiązując się do wykonania pracy na określonych zasadach i w przestrzeganym terminie.
Kolejnym rodzajem niewyspecjalizowanego chałupnictwa jest tworzenie biżuterii. W tym przypadku podejmująca aktywność osoba otrzymuje elementy takie jak koraliki, łączenia, łańcuszki. Po wykonaniu pracy odsyła je do zlecającego i otrzymuje wynagrodzenie. Rzadziej pojawiają się zlecenia dotyczące zajęć wyspecjalizowanych. Chałupnictwo, ze swojej tradycji jest pracą wykonywaną w domu, przez pracowników bez specjalnego przeszkolenia zawodowego. Tak więc nawet prace z pogranicza jubilerstwa są prostymi pracami do wykonywania w zaciszu domowym, a nie konkurencyjnymi dla jubilerów, złotników. Analogiczna sytuacja dotyczy szycia. Praca domowa z zakresu krawiectwa nie stanowi konkurencji dla przeszkolonej krawcowej. Osoba chałupniczo trudniąca się szyciem najczęściej wykonuje proste postacie z filcu, lalki i akcesoria do nich (np. torebki dla lalek) z gotowych, wykrojonych materiałów, według obrazowo przedstawionej instrukcji (typu krok-po-kroku). Praca w domu dla każdego wymaga dostarczenia jasnych wytycznych co do gotowego produktu oraz szczegółowego objaśnienia jak ten efekt końcowy osiągnąć. Tylko tak zorganizowana praca może zostać wykonana przez osoby o ogólnych zdolnościach i chęciach, by dorobić w domu.
Chcąc spróbować sił w tego rodzaju zatrudnieniu należy pamiętać, że jest to praca bez wkładu własnego. Niestety, jak wszędzie, pojawić się mogą nieuczciwe praktyki wyłudzania pieniędzy, dlatego należy pamiętać o bezpieczeństwie i rozsądnym analizowaniu ofert pracy. To co konieczne to sporządzenie odpowiedniej umowy zabezpieczające obie strony – zarówno wykonawcę (chałupnika), jak i zamawiającego, nierzadko dostarczającego cenne materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here