Darmowe konto

Czy zakładać konto w banku?

Wiele ludzi zastanawia się, czy w ogóle warto zakładać swoje konto bankowe? Nauczeni minionymi wydarzeniami, mają swoje obawy, co do tego, czy ich oszczędności życia będą bezpieczne. Czy konieczne jest ich lokowanie w nomen omen obcym miejscu. Czy na pewno będziemy do nich mieli dostęp w każdym momencie. Głośno było o przykładach z Europy, kiedy podczas kryzysu wypłaty z bankomatów były tymczasowo zamrażane.

Nieuzasadnione obawy.

Sytuacja na rynku bankowym w Polsce wygląda jednak nieco inaczej, niż nawet w niektórych krajach europejskich. Na naszym rynku prężnie działa wiele instytucji bankowych, które naprawdę starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zwykłego Kowalskiego. Działa także z bardzo dobrym skutkiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny, która ochrania nasze oszczędności do pewnego poziomu – jest to swojego rodzaju ubezpieczenie przed zapaścią systemu bankowego, bądź przejściowymi problemami konkretnego banku, czy innej instytucji finansowej. Z tego punktu widzenia nie powinniśmy mieć żadnych obaw – nasze pieniądze będą bezpieczne.

Co z opłatami?

Część osób po przemyśleniu sprawy bezpieczeństwa, wchodzi w temat założenia konta trochę głębiej, zastanawiając się, co z opłatami za prowadzenie rachunku bankowego? Dlaczego, nie dość, że oddajemy w ręce bankierów nasz ciężko zarobiony dobytek, to jeszcze mamy im płacić comiesięczny haracz za utrzymanie naszego konta. Warto jednak tutaj trochę poszukać i znaleźć odpowiednią ofertę, bowiem prawie każdy poważny bank, działający w Polsce ma w swojej ofercie konto bankowe bez opłat. Bądź też posiada konto, które jakieś niewielkie opłaty posiada, ale przy spełnieniu kilku prostych warunków koszty te są niwelowane do zera. Nie tak dawno weszły również w życie przepisy wymuszające na bankach prowadzenie kont bez opłat. Są one jednak obwarowane pewnymi restrykcjami. Mogą być dostępne tylko i wyłącznie dla osób, które nie prowadzą żadnego innego rachunku bankowego oraz mogą posiadać limit darmowych transakcji płatniczych, przelewów i wypłat gotówki z bankomatu na miesiąc.

Warto porównać oferty.

Tak naprawdę nie warto decydować się na pierwszą lepszą ofertę, którą zobaczymy. Szczególnie nowi klienci są łakomym klientem dla banków. Dlatego też starają się ich przyciągnąć za wszelką cenę, mamiąc i kusząc atrakcyjnymi bonusami na start, jak chociażby kilkaset złotych w gotówce, darmowe vouchery do różnych sklepów, kina, czy na siłownię. Warto znaleźć ofertę, która okaże się dostosowana do naszych potrzeb. Trzeba też wiedzieć dokładnie, czego potrzebujemy, aby nie przepłacać za niepotrzebne rzeczy i nie dać się naciąć na ukryte koszty. Jeśli bowiem przykładowo okaże się, że prowadzenie konta to koszt 0 złotych, ale tylko przy założeniu, że możemy wypłacać gotówkę za darmo z bankomatów danego banku, to na papierze wszystko wygląda dobrze. Mamy konto zupełnie bez opłat. Jednak może okazać się, że sieć bankomatów, z których możemy pobrać pieniądze bez opłat jest słabo rozbudowana, bądź w miejscach, gdzie byśmy tego często dokonywali po prostu ich nie ma. I okazuje się, że każdorazowa wypłata gotówki z innych bankomatów obarczona jest opłatą rzędu 2 złotych. Szybko okaże się, że za same wypłaty zapłacimy kilkanaście złotych. A w ofercie banku mogło być konto z wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce za kilka złotych. Jest to tylko jeden z kilku przykładów, na których jasno widać, że to co jest darmowe, w rzeczywistości może takie do końca nie być. Należy kompleksowo przeanalizować swoje potrzeby i czytać wszystkie zapisy w umowach, szczególnie te napisane drobnym druczkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here