Czym różni się praca opiekuna osób starszych w Polsce i za granicą?

Praca w roli opiekuna osób starszych wymaga odpowiednich cech i predyspozycji bez względu na kraj, w którym się ją wykonuje. Różnice są niewielkie, jednak mogą mieć decydujący wpływ na to, że osoba zainteresowana tym stanowiskiem będzie chciała wyjechać, czy też korzystniej dla niej jest wykonywać takie same obowiązki w Polsce.

Różnice mniej i bardziej ważne

  • Posługiwanie się językiem obcym płynnie w mowie i piśmie – to bardzo znacząca różnica, mająca wpływ na zatrudnienie poza granicami kraju. Wiele ogłoszeń, oferowanych przez firmy takie jak carework.pl, nie wymaga doświadczenie dużego doświadczenia od kandydatów na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech, jednak umiejętność komunikowania się choćby w stopniu podstawowym w języku niemieckim to warunek konieczny.
  • Odległość – ten czynnik dla wielu osób jest bardzo trudny do spełnienia. Ci, którzy pozostawiają swoje rodziny, z początku mogą mieć kłopot w odnalezieniu się w obcym miejscu. Jest to jednak etap do przezwyciężenia, który z czasem przestanie mieć tak duże znaczenie.

Czy zarobki znacznie się od siebie różnią?

I tak, i nie. Kwestia wynagrodzeń za wykonywaną pracę uzależniona jest od różnych czynników, bez względu na to, czy swoje obowiązki wykonuje się w Polsce, czy nie. Istnieje przekonanie, że za zachodnią granicą zarabia się dużo więcej, to w przypadku opiekunów osób starszych również w kraju można zarobić całkiem dużo, jednak wysokość dochodu uzależniona jest od kwalifikacji i umiejętności niezbędnych na tym stanowisku.

Podobieństwa w pracy na stanowisku opiekuna w Polsce i za granicą

Znacznie więcej jest podobieństw, niż różnic w pracy na tym stanowisku w kraju i poza jego granicami. Każdy opiekun osób starszych musi mieć odpowiednie usposobienie, które zapewni mu pokłady cierpliwości, empatię, pozytywne nastawienie, ale jednocześnie siłę psychiczną, asertywność i umiejętność stawiania granic. Osoby starsze często są radosne, uśmiechnięte i pełne wigoru jak na swój wiek, ale bywają również roztargnione i uparte. Istotna jest też elastyczność, która pomoże opiekunowi zapanować nad każdą sytuacją.

Najnowsze oferty pracy dla opiekunek seniora w Niemczech znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here