Studia artystyczne

Wybranie właściwego kierunku studiów może okazać się znacznie trudniejsze niż nam się wydaje. Najczęściej chcemy, aby było to coś opłacalnego, a na dodatek coś, co sprawia nam przyjemność. Nic więc dziwnego, że większość osób z talentem plastycznym boryka się z trudnym pytaniem: czy studia artystyczne to dobry wybór?
W kwestii przyjemności, jaką możemy czerpać z edukacji, jest to zdecydowanie dobry wybór. Jeśli należysz do osób, które niezwykle entuzjastycznie podchodzą do pracy twórczej, jest to już dużym plusem.
Istnieje wiele kierunków artystycznych, które łączą praktyczne z pożytecznym.
Jednym z nich jest grafika komputerowa. Jest to szerokie pojęcie i ma wiele specjalizacji. Projektowanie graficzne, animacja, grafika 3d to tylko kilka z nich. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie stale rośnie. Grafików jest statystycznie całkiem sporo, a często wynika to z tego, że są to osoby, które uczą się na własną rękę. Owszem, można poświęcać swój czas na oglądanie tutoriali czy czytanie książek z tej dziedziny, jednak nie będzie to wiedza, którą możemy otrzymać od ludzi pracujących w zawodzie. A ich porady są bardzo cenne. Mimo ilości grafików, wciąż ciężko znaleźć tych dobrych. Studia na tym kierunku poza warsztatem i wiedzą z tej dziedziny, oferują nam naukę patrzenia oczami fachowców. Wizualizacja to jeden z nieodłącznych elementów pracy osób w tym zawodzie. Niestety nie wszyscy potrafią to robić.
Możliwości jakie oferuje nam ten kierunek jest mnóstwo. Możemy po nim podjąć pracę w wydawnictwie, agencji reklamowej czy założyć własną działalność oferującą to co potrafimy najlepiej.
Poza umiejętnościami programów do grafiki, studia na tym kierunku często oferują zajęcia takie jak malarstwo czy rysunek. Jeśli więc jest to coś co skłoniło nas do myślenia o kierunku artystycznym, wystarczy przeczytać o programie danych studiów, a często znajdziemy tam znacznie więcej przedmiotów niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Fotografia również jest często wybieranym kierunkiem artystycznym. Daje nam szansę zostania fotoreporterem czy też artystą freelancerem. W przeciwieństwie do grafiki komputerowej, tutaj zarobki są znacznie mniejsze. Dzieje się tak często przez brak przebicia. Fotografia częściej lepiej służy za hobby lub zawód dodatkowy. Zlecenia i zapotrzebowanie nie jest tak duże jak w przypadku wcześniej wymienionego kierunku. Zawsze jednak znajdzie się jakieś wydarzenie warte uwiecznienia.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku studiów związanych z filmem. Reżyseria, produkcja czy realizacja obrazu filmowego są ciekawymi kierunkami, ale należy pamiętać że jest to także wymagający rynek. Jeżeli marzysz o większych produkcjach filmowych, musisz pamiętać, że niełatwo będzie się przebić. Zawsze można liczyć na pracę w pomniejszych studiach filmowych, realizujących okazjonalne filmy.
Jeżeli to o malarstwie myślisz najbardziej, sytuacja tutaj również nie jest łatwa. Najczęściej osoby po tym kierunku są wolnymi artystami. Obrazy cenionych malarzy są często warte ogromne sumy. Aby jednak stać się ważną osobowością w tym świecie, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
W przypadku każdego z tych kierunków, można także wybrać ścieżkę edukacji i zdobytą wiedzę przekazywać dalej, a w wolnych chwilach tworzyć swoje dzieła sztuki.
Każdy kierunek artystyczny jest ciekawym i dobrym wyborem, jeśli tylko mamy plan co dalej. Aby podjąć właściwą decyzję najlepiej wypisać wszystkie za i przeciw, żeby pozbyć się wszelkich wątpliwości. Wówczas odpowiedź przyjdzie sama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here