Przyszłościowe kierunki studiów

Po skończeniu szkoły średniej przychodzi moment na podjęcie jednej z najważniejszych decyzji w życia, która prawdopodobnie zaważy na naszej dalszej karierze i rozwoju zawodowym. Mowa oczywiście o wyborze kierunku studiów. Idealnie by było, jeśli już wcześniej wiedzielibyśmy, co chcemy robić w życiu i kształcilibyśmy się w tym kierunku, jednak bardzo duża część osób nie jest w tak uprzywilejowanej sytuacji, nie wie do końca, w jakiej branży chciałaby pracować, a co za tym idzie – ma problem z wyborem odpowiedniej uczelni i kierunku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozeznać się jakie są przyszłościowe kierunki studiów, które w przyszłości zapewnią nam pewny i dobrze płatny zawód. Do takich kierunków bez wątpienia należą popularne i oblegane kierunki, takie jak informatyka, prawo czy studia medyczne. W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój techniki jest bardzo prężny, skończona informatyka zapewni nam pracę w branży. Nie ma wątpliwości, że niemal każda firma będzie potrzebowała w swoich szeregach informatyka. Musimy jednak pamiętać, że na wyżej wymienione kierunki jest się naprawdę ciężko dostać, szczególnie w przypadku dobrych i renomowanych uczelni. Aby się dostać na informatykę musimy osiągnąć bardzo dobre wyniki z matury z matematyki, fizyki oraz angielskiego. Oczywiście zdawanych na poziomie rozszerzonym. W przypadku prawa ważny za to będzie język polski, historia oraz angielki, natomiast jeśli chodzi o medycynę, musimy się skupić na maturze z biologii oraz chemii.
Uważa się, że przyszłościowe kierunki studiów to przede wszystkim studia związane z naukami ścisłymi. Dobrą pracę w przyszłości mogą nam zapewnić wszelkie studia ukierunkowane na finanse i rachunkowość. Po takich studiach posada w banku czy dużych firmach i korporacjach może nam przynieść zarobki na naprawdę przyzwoitym poziomie. Dobrym wyborem będzie również studiowanie geodezji. Praca geodety jest dobrze płatna, jednak ukończenie studiów nie jest takie proste. Ale jak już się to nam uda, to najlepiej będzie, jeżeli potem otworzymy własną firmę. Potrzebne doświadczenie powinniśmy już zdobyć na stażach i praktykach wypełnianych w trakcie studiowania.
Oczywiście nie tylko przedmioty ścisłe zapewnią nam w przyszłości dobrą pracę. Ukończenie kierunków humanistycznych również może być cenione w przyszłości Przykładem jest wspomniane wcześniej prawo, ale nie tylko. Trzeba jednak wspomnieć, że raczej nie warto kierować się na bardzo oblegane kierunki, jakimi są psychologia, filologia polska czy angielska. Rok po roku liczba chętnych do ich studiowania się nie zmniejsza, stoi na bardzo wysokim poziomie, dostać się jest bardzo trudno, a kierunki te wcale nie gwarantują nam później pewnej pracy. Spowodowane jest to tym, że każdego roku cała masa osób kończy te kierunki, przez co rynek pracy jest przesycony absolwentami i nie ma możliwości, żeby dla każdego znalazła się praca.
Przyszłościowe kierunki studiów, którymi powinien się zainteresować humanista, to różnego rodzaju filologia. Jednak nie chodzi o popularne filologie jak angielska, niemiecka, hiszpańska czy francuska. Oczywiście istnieje możliwość, że po ukończeniu takich studiów znajdziemy pracę, która nas będzie satysfakcjonowała, jednak są filologie, po których te szanse są dużo większe. Przyszłościowe kierunki studiów to na pewno niszowe i mało popularne języki. Powinniśmy się zainteresować nauką takich języków jak chiński, japoński, szwedzki czy portugalski. Dobrym wyjściem jest również nauka języków krajów sąsiadujących z Polską, więc możemy podjąć się studiów filologii czeskiej lub ukraińskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here