Praca po maturze.

Po ukończeniu edukacji w szkole średniej pozostaje już tylko napisanie matury, ewentualnie dodatkowo egzaminu zawodowego dla uczniów technikum. Później mamy do wyboru iść na studia lub do pracy. Możemy oczywiście połączyć te dwie rzeczy np. studiując zaocznie a pracując w tygodniu lub na odwrót. Maturzyści często zastanawiają się, czy jest dla nich praca po maturze? Gdzie jej szukać?
Uczniowie technikum mogą podjąć zatrudnienie w swoim wyuczonym zawodzie. Nawet jeśli nie udało im się za pierwszym razem zdać egzaminu zawodowego, na pewno mają wiedzę oraz odbyte praktyki, które umożliwiły im zapoznanie się z branżą. Dlatego w tym przypadku dobrze jest szukać ofert pracy związanych z naszym kierunkiem. Możemy także zdecydować się na staż. Warto odezwać się do firm, w których odbywały się praktyki, może akurat kogoś potrzebują. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do zawodu w tym przypadku nie będzie problemów z podjęciem zatrudnienia. Pracodawcy chętnie przyjmują młode osoby, które mają wiedzę i chcą zdobywać doświadczenie w danej branży.
Praca po maturze dla licealistów może być na różnych stanowiskach. Zwykle zaczynają oni w handlu oraz usługach. Tam potrzeba dużo osób, zwłaszcza na weekendy, kiedy klientów jest więcej. Dla chcących pracować na etacie także się coś znajdzie. Jednak musimy się liczyć z tym, że jeśli wcześniej nigdzie nie byliśmy zatrudnieni, to nie każda firma będzie chętna zaoferować nam pracę. Nie należy się poddawać. Jeśli w jednym miejscu nie zostaliśmy przyjęci możemy spróbować w innym. Niektórzy przyjmują nowe osoby, szkolą je od podstaw. Co prawda za niższą stawkę ale w miarę jak zdobędziemy doświadczenie możemy liczyć na więcej. Możliwości jest wiele. Najpopularniejsze to: kelner, ekspedientka, praca na produkcji. Chociaż na tych stanowiskach jest duża rotacja, niektórzy pracodawcy wykorzystują fakt, że ktoś nie ma doświadczenia w branży, to można znaleźć naprawdę ciekawą ofertę, poznać nowych ludzi. Do tego jest już co wpisać w CV. Jeśli w czasie szkoły pracowaliśmy to będzie nam łatwiej znaleźć lepszą ofertę.
Praca po maturze może być podjęta jako dodatkowa lub na pełen etat. Najlepiej, jeśli mamy chociaż małe doświadczenie, bo wtedy będziemy chętniej przyjmowani. Absolwenci technikum z pewnością otrzymają więcej ofert z racji tego, że mają już konkretny wyuczony zawód. Jednak reszta także ma realne szanse na znalezienie stałego zatrudnienia.
Pamiętajmy również, że liczy się także nasza wiedza, umiejętności. Nawet jeśli nigdzie wcześniej nie pracowaliśmy a możemy pochwalić się czymś szczególnym, to warto to zrobić. Bardzo dobra znajomość języka, ciekawe zainteresowania i wiele innych, to niewątpliwe nasze mocne strony. Jeśli jesteśmy w czymś dobrzy, warto poszukać pracy z tym związanej.
Ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników jest wiele. Nie wszystkie są dla nas korzystne. Warto zwracać uwagę czy pracodawca oferuje godziwe warunki zatrudnienia. Oczywiście, jeśli nie mamy doświadczenia nie oczekujmy od razu wysokiej pensji, jednak nie dajmy się również wykorzystywać. Miejsca, w których co tydzień jest nowa osoba i zaraz odchodzi nie są dobrym pomysłem na pierwszą pracę. Mogą nas tylko zniechęcić. Zwracajmy uwagę na to, jaka jest atmosfera, czy zostaną nam zapewnione szkolenia. Popularny jest także „dzień próbny” dla nowych pracowników, który ma na celu sprawdzenie kandydata. Pamiętajmy jednak, że nie może on być bezpłatny. Należy o to wcześniej zapytać. Niestety wciąż jest popularna praktyka, że ktoś pracuje cały dzień za darmo, bo trzeba sprawdzić jak sobie radzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here