Oszczędne ogrzewanie

W dzisiejszych czasach coraz bardziej liczymy się z każdym groszem. Planujemy wydatki z miesiąca na miesiąc. Zaczynając budowę albo remont domu możemy się zastanawiać, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować. W zabieganym tempie życia najlepiej wybrać takie rozwiązanie, które będzie najmniej inwazyjne i najmniej absorbujące.

Pompa ciepła

Urządzenia, które korzysta z naturalnych, odnawialnych źródeł energii i jest stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych, domów wielorodzinnych i innych rodzajów budynków, to nic innego jak pompa ciepła. Najprościej mówiąc pompa pobiera energię z zewnątrz i przekształca ją za pomocą zachodzących w niej procesów w ciepło użytkowe. Pompa ciepła pozyskuje około 75% energii z takich zasobów naturalnych, jak: ciepło geotermalne, ciepło wód gruntowych i powierzchniowych oraz ciepło powietrza. Dokonując podziału pomp według miejsca skąd pozyskiwana jest energia, wyróżnia się pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne.

Zalety zastosowania pompy ciepła

Ogromną zaletą zastosowania pompy ciepła jest stabilność cenowa. W obecnym czasie ceny paliw ulegają diametralnym zmianom, więc używanie pompy, która nie wymaga zastosowania żadnego z tych paliw daje poczucie stabilizacji i możliwości przewidzenia rocznych kosztów związanych z eksploatacją urządzenia. Dodatkowo posiadanie pompy ciepła wpływa na zmniejszenie opłat związanych z ogrzewaniem wody użytkowej. Dla osób ceniących ład i porządek pompa ciepła z jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie powoduje powstawania zabrudzeń, co jeszcze lepsze, nie wymaga wygospodarowania miejsca na składowanie opału, ani nie powoduje konieczności budowy komina. Miłośników ekologicznych rozwiązań z pewnością ucieszy informacja, że posiadanie pompy ciepła ma spory wpływ na ochronę środowiska. Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowym urządzeniem, której parametry ustawiamy na sterowniku urządzenia.

Pompa ciepła z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem

Jeśli ograniczymy straty energetyczne związane z wentylacją grawitacyjną i zastosujemy wentylację mechaniczną, czyli rekuperację oferowaną przez taniereku.pl, to znacząco obniżymy koszty związane z ogrzewaniem. W skład tej instalacji wchodzi rekuperator, wentylatory nawiewne, elementy wywiewne, czerpnia, wyrzutnia, różne przewody wentylacyjne. Jeśli do tego typu energooszczędnej wentylacji dodamy pompę ciepła, to urządzenie to będzie wydajniejsze, ogrzewanie domu będzie dużo tańsze, pompa będzie zużywać mniej prądu. Ze względu na to, że ciepło jest odzyskiwane, to domy, w których zastosowano rekuperację, potrzebują znacznie mniej energii do grzania. Ze względu na to, że powietrze jest regularnie oczyszczane z kurzu, alergenów, smogu i innych zanieczyszczeń, to poprawiamy swój komfort, lepsze samopoczucie i dbamy o zdrowie. Rekuperatory przyczyniają się więc do tego, że w domu, przy zerowych stratach energii, można cieszyć się świeżym, filtrowanym powietrzem. Ogromną zaletą jest również fakt, że z budynku dzięki zastosowaniu rekuperacji w szybki sposób znikają nieprzyjemne zapachy, pozbywamy się nieproszonych gości w postaci much i komarów, a także minimalizujemy ilość zaparowanych szyb i okien. Wielu z nas przyzwyczajonych jest do regularnego, codziennego otwierania okien, a pompa ciepła połączona z rekuperatorem sprawia, że bez potrzeby otwierania okien mamy zapewnioną odpowiednią ilość wywiewanego i nawiewnego powietrza w mieszkaniu

Oszczędne rozwiązanie

Rekuperatory ASK w połączeniu z pompą ciepła stanowią bardzo dobry sposób na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Jeśli dom jest dobrze ocieplony, to koszty są dużo niższe niż przy zastosowaniu innych materiałów opałowych. Przeliczając długoterminowe użytkowanie warto zdobyć się na dość kosztowną inwestycję, jaką jest pompa ciepła połączona z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Po jakimś czasie cała inwestycja się nam zwróci i będziemy mogli korzystać z wygodnej, bezinwazyjnej i ekologicznej formy ogrzewania. Co prawda każdego roku będziemy musieli ponosić koszty eksploatacyjne, które związane są między innymi z przeglądem, serwisowaniem oraz wymianą filtrów, ale realnie patrząc, to każda forma ogrzewania wymaga regularnych przeglądów. Oszczędność z zastosowania pompy ciepła oraz rekuperatora wynika także z faktu, że najwięcej strat ciepła w budynkach wynika z potrzeby wymiany powietrza, która w przypadku wentylacji grawitacyjnej może dochodzić nawet do 50 procent. Wentylacja połączona z rekuperacją zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku, minimalizuje straty energii oraz zwiększa wydajność układu grzewczego.

Pompa ciepła w kuchni

Trudno podjąć właściwą decyzję dotyczącą inwestycji budowlanych, która będzie miała korzystne, długofalowe skutki. Jeżeli na etapie planowania budowy domku lub budynku zdecydujemy się na konkretną formę ogrzewania pomieszczenia, to skutki tej decyzji będziemy odczuwać przez wiele lat. Jeśli wybraliśmy oszczędną, ekonomiczną, wydajną i skuteczną formę ogrzewania, to w każdym okresie grzewczym, uda nam się zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Co więcej, jeśli zastosujemy wentylację, która zminimalizuje straty ciepła i będzie skutecznie filtrować powietrze, to zadbamy o zdrowie swoje i domowników.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzaje mieszkań
Następny artykułEkonomiczne ogrzewanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here