Emerytura w Polsce

Zacznijmy od tego co to w ogóle jest emerytura. Jest to świadczenie pieniężne dla osób, które ze względu na osiągnięcie pewnego wieku, nie są w stanie pracować na swoje utrzymanie. W Polsce mamy do czynienia z kilkoma systemami emerytalnymi, jednak najwięcej osób należy do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli tak zwanego ZUS.

Jednymi z głównych celów systemów emerytalnych są: zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego osobom starszym, a także zapobieganie spadkowi ich poziomu życia, ograniczanie niedostatku i biedy w kraju.

Człowiek ciężko pracuje całe życie, by potem otrzymywać od państwa comiesięczną emeryturę. Niestety mimo iż przez cały ten okres czasu odprowadzane są podatki to w momencie, gdy osiągamy odpowiedni wiek i zaczynamy otrzymywać świadczenia, od naszych pieniędzy odliczana jest składka zdrowotna oraz kolejny podatek dochodowy (który był już zapłacony w momencie otrzymywania wynagrodzeń).

Emerytura netto i brutto

Informacja którą widzimy o kwocie jaką dostaniemy na emeryturze to nasza emerytura brutto. Skąd mamy zatem wiedzieć ile naprawdę pieniędzy będziemy otrzymywać? Możemy się tego dowiedzieć za pomocą kilku prostych obliczeń. W Internecie istnieją nawet kalkulatory, które obliczają to za nas. Wystarczy podać jej wysokość brutto i program obliczy nam naszą emeryturę netto.

Wiek emerytalny w Polsce dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Istnieją kraje, w których są to wartości mniejsze bądź też większe. Najniższym wiekiem emerytalnym może pochwalić się Rosja, Białoruś i Ukraina (55 lat). Najwyższy zaś jest w Norwegii (67 lat) i Wielkiej Brytanii (68 lat).

Każdy chciałby spokojnie przeżyć starość i nie martwić się o swoją sytuację finansową, która często przysparza nam wielu zmartwień podczas całego naszego życia. W ciągu kilkudziesięciu lat harujemy i odprowadzamy podatki, by na starość otrzymywać czasami niewielkie (choć z roku na rok nieco większe), pomniejszone o kolejne składki pieniądze. Często bywa, że nie wystarczają one ludziom do godnego przeżycia ostatnich kilkunastu bądź nawet tylko kilku lat, co sprawia, że państwo nieźle na tym zyskuje. Lecz czy nie gorzej byłoby bez tego rodzaju świadczeń?

Mimo wszystko należy przyznać, że emerytura jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Kto bowiem w młodym wieku, zdrowy, silny i energiczny myśli o swojej starości i o tym, żeby cokolwiek odkładać na ten czas swojego życia. Gdyby nie to świadczenie, wielu ludzi nie byłoby w stanie utrzymać siebie i swojego majątku w postaci mieszkania, domu czy ziemi i innego tego typu dorobku. Stałe, comiesięczne dochody to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajani zazwyczaj od momentu podjęcia pierwszej pracy. Emerytura jest więc tego kontynuacją, a to pozwala zachować nam ciągłość we wszystkich zobowiązaniach i swoim utrzymaniu. Dodatkowo istnieje jeszcze filar emerytalny, z którego możemy korzystać dobrowolnie. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem po przejściu na emeryturę i zapewnia jej wyższą kwotę. Istnieją różne formy tego zabezpieczenia, jak na przykład pracowniczy program emerytalny.

Zakończenie okresu, w którym pracujemy może być jednym z najwspanialszych momentów w naszym życiu. Wreszcie można odpocząć, zregenerować siły, zająć się zdrowiem, poświęcić się wnukom czy swoim pasjom, które długo odkładane były ze względu na brak czasu. Emerytura to coś, co umożliwi nam spełnianie wszelkich odłożonych marzeń i celów. Jeśli wcześniej zadbamy jeszcze o oszczędzanie dodatkowych pieniędzy samodzielnie to czas ten może obfitować w przeżywanie ogromnych ilości przygód i być dla nas radosnym okresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here