ekonomiczne ogrzewanie

Zastanawiasz się nad zmianą dotychczasowego starego kotła gazowego? Nie jesteś pewien na jaki nowy model się zdecydować? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety kondensacyjnych kotłów grzewczych.

W dobie nieustannie rosnących cen gazu, dobór jak najbardziej ekonomicznego i efektywnego urządzenia gazowego zyskuje na znaczeniu. Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że piece gazowe wszystkie są niemal identyczne, to jednak technologie w nich wykorzystywane bywają bardzo zróżnicowane. Jeszcze przed rozpoczęciem europejskiego kryzysu energetycznego wiele osób przykładało dużą wagę do wyboru oszczędnego urządzenia. W ostatnich latach na popularności zyskały nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe. Czym różnią się one od klasycznych pieców gazowych i dlaczego uważa się je, za tak oszczędne?

Metoda kondensacji pozwala oszczędzać gaz

Kondensacja pary wodnej jest to znane fizyczne zjawisko pojawiające się bardzo często wokół nas. Pod wpływem zetknięcia z chłodną powierzchnią następuje skroplenie wody zmagazynowanej w powietrzu. Zjawisko to wykorzystuje się w gazowych kotłach grzewczych w celu odzyskiwania energii ze spalin. Posiadając jakikolwiek kocioł grzewczy zapewne zauważyłeś, że komin, w który ulatują spaliny z pieca potrafi być naprawdę bardzo gorący. Zakłada się, że jest to ciepło bezpowrotnie cyklicznie tracone wraz z ulatującymi do atmosfery spalinami. Technologia kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach pozwala na ponowne wykorzystanie tej energii. Dzięki temu urządzenie pracuje dużo efektywniej. Szacuje się, że w prawidłowo zainstalowanych i skonfigurowanych kotłach kondensacyjnych uzyskuje się nawet 30% lepszą efektywność w porównaniu z typowymi modelami nie wykorzystującymi tej metody. W obecnej trudnej ekonomicznie sytuacji w kraju, możliwość zredukowania i tak niezwykle wysokich rachunków za gaz o niemal jedną trzecią część wydaje się być dosłownie na wagę złota. Osoby, które zainwestowały w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym przed kilkoma laty niewątpliwie słabiej odczują podwyżki cen rynkowych gazu. Specjaliści z zakresu techniki grzewczej są zgodni, że najlepszym, bo najekonomiczniejszym sposobem na efektywne ogrzewanie jest korzystanie z instalacji grzewczej wykorzystującej ekonomiczny kocioł kondensacyjny, pompę ciepła, system rekuperacji oraz kolektory słoneczne. Rachunki za energię elektryczną pozwalają natomiast zredukować panele fotowoltaiczne, które również w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Więcej informacji na temat technologii wykorzystywanych w nowoczesnych instalacjach grzewczych można znaleźć na stronie instalatorsanitarny.com.pl.

Koszt inwestycji w kocioł kondensacyjny

Oczywiście zaawansowana technologia kosztuje, nic zatem dziwnego, że kotły kondensacyjne są nieco droższe od tradycyjnych modeli. Wynika to po prostu z potrzeby zaimplementowania innych rozwiązań technicznych. Kotły kondensacyjne różnią się między innymi kształtem komory spalania – z zasady są one szczelnie zamknięte, a to oznacza, że kotły kondensacyjne są kotłami tzw. turbo. Powietrze niezbędne w procesie spalania jest dostarczane nie z otaczającego kocioł powietrza, ale specjalnym przewodem z zewnątrz budynku. Zastanawiając się nad inwestycją w kocioł grzewczy warto pamiętać, że sam zakup kotła oraz jego montaż to nie jedyne koszty realizacji. Niezbędne jest również odpowiednie dopasowanie całej instalacji grzewczej. Dlaczego jest to konieczne?

Jak dowiadujemy się od specjalistów od serwis Buderus instalacja grzewcza zasilana przez kocioł kondensacyjny pracuje w dużo niższej temperaturze niż ma to miejsce w przypadku klasycznego kotła grzewczego. Z tego względu instalacja centralnego ogrzewania musi być zaprojektowana z uwzględnieniem większych wymiarowo grzejników, które będą w stanie ogrzewać pomieszczenia przy niższej temperaturze zasilania. Z drugiej strony wiele osób przeprowadzających modernizację instalacji grzewczej starego typu – opartej na rury o dużych przekrojach oraz grzejniki żeliwne przekonało się, że instalacje tego typu zazwyczaj znakomicie nadają się do współpracy z kotłem kondensacyjnym z uwagi na bardzo dużą pojemność instalacji oraz tradycyjne w dawniejszych czasach „przewymiarowywanie” zastosowanych grzejników. Oczywiście w kilkudziesięcioletniej instalacji samo podłączenie kotła grzewczego nie wystarczy, należy zadbać również o takie sprawy jak: dodatkowe filtry wody, ewentualne wymienniki ciepła oraz zawory zamykające instalację.

Montaż kotła gazowego – jaką markę wybrać?

Po podjęciu decyzji o inwestycji w kocioł kondensacyjne pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego modelu kotła gazowego, a tych na polskim rynku techniki grzewczej jest naprawdę wiele. Mało znane marki kuszą niskimi cenami zakupu, natomiast renomowane firmy zachęcają do zakupu swoich produktów licznymi domniemanymi zaletami tych urządzeń. Osoba niezaznajomiona z zagadnieniami związanymi z techniką grzewczą może mieć problem z dokonaniem optymalnego wyboru. Dlatego dobrym pomysłem jest zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu kotłów grzewczych różnych marek – niewątpliwie warto poczytać opinie na forach internetowych pod kątem częstotliwości występujących w kotłach usterek. Dla właściciela kotła grzewczego najistotniejsza jest nie tylko ekonomiczna praca, ale również jego bezawaryjność – na cóż nam bowiem tani kocioł, który nie dość, że często by się psuł, to jeszcze każdorazowo pojawiałby się poważny problem z dostępnością części zamiennych.

Wiele osób przekonuje się, że najlepszą opcją jest wybór kotłów z wyższej półki takich marek jak Vaillant lub Buderus. Kotły gazowe w/w marek w ciągu wielu ostatnich lat zyskały wiele bardzo pozytywnych opinii nie tylko ze względu na ekonomiczną pracę, ale również łatwo dostępny autoryzowany serwis oraz części zamienne.

Więcej ciekawostek na temat ogrzewania znajdziesz w serwisie Ogrzany.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here