Do kiedy trzeba płacić alimenty na dziecko

Czas obalić kilka mitów, które dotyczą płacenia alimentów na dziecko. Pierwszy dotyczy wieku dziecka, a górną granicą wcale nie jest 18 lat. Co więcej, obowiązek alimentacyjny nie zawsze ustaje również z chwilą zakończenia edukacji dziecka. Do kiedy więc rodzic, który ma obowiązek płacenia alimentów, musi przeznaczać na utrzymanie dziecka ustaloną przez sąd kwotę? Poznaj szczegóły poniżej.

Ponad 300 000 osób, którym sąd nakazał płacić co miesiąc alimenty, nie robi tego. Przypomnijmy, że dłużnicy alimentacyjni podlegają nie tylko karom finansowym, ale również karom pozbawienia wolności. 14% dzieci, którym przyznano świadczenie alimentacyjne, nie otrzymuje środków pieniężnych regularnie. Polska plasuje się w niechlubnej czołówce, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę przyznanych alimentów, ale również brak płatności z tego tytułu.

Do kiedy istnieje obowiązek alimentacyjny?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa, alimenty należą się dziecku do czasu, w którym może ono się samodzielnie utrzymać. Okazuje się jednak, że wiek nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem. Alimenty przysługują dziecku na pewno do momentu pobierania edukacji szkolnej, a w przypadku niepełnosprawności czy nieuleczalnej choroby, która utrudnia podjęcie pracy zarobkowej, termin obowiązku alimentacyjnego jest nieograniczony.

W praktyce oznacza to, że rodzic, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny, nie przestaje płacić na dziecko, które ukończy 18 lat. Jeśli wciąż się uczy, nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej, aby samodzielnie się utrzymać.

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Rodzic, który płaci alimenty na dziecko, może złożyć w pewnych okolicznościach pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, ponieważ taki nie kończy się automatycznie. W tym celu najlepiej poszukać porady prawnej, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu “adwokat częstochowa”.

Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, kiedy dziecko generuje już stały dochód albo otrzymuje tzw. dochód pasywny. Co więcej, wciąż dochodzi do licznych nadużyć w zakresie płacenia alimentów, na przykład dziecko celowo przedłuża edukację, nagminnie nie zdaje egzaminów, aby pobierać świadczenie.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości własnych autora oraz informacji udostępnionych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here