Czujniki temperatury – najważniejsze funkcje i zastosowanie

0
591

Z czujników temperatury korzystamy coraz częściej. Znajdują zastosowanie w różnego typu budynkach – zarówno tych mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, a także w budowlach przemysłowych, biurowych oraz licznych innych. Funkcjonowanie czujników temperatury jest często wpisane w automatykę sterującą danym budynkiem. Dzięki temu, czujniki ciepła można wykorzystać w rozbudowany sposób, między innymi próbując za ich pomocą obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Poniżej rozwijamy temat czujników temperatury, podpowiadamy w czym tkwi ich wyjątkowość, jakie dają możliwości w zakresie automatyki budynkowej oraz jakie rodzaje czujników znajdziesz na sklepowych półkach. 

Czujniki temperatury w wykorzystaniu profesjonalnym i prywatnym 

Urządzenia nazywane czujnikami temperatury tworzą rozbudowaną kategorię produktów. Z jednej strony, znajdziesz w niej czujniki dedykowane do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia takie montuje się najczęściej na powierzchni ścian w wyselekcjonowanych pomieszczeniach, w których będą dokonywać pomiaru temperatury. Inni natomiast poszukują urządzeń dedykowanych nie tylko do zastosowania wewnętrznego, ale również zewnętrznego. Chodzi o czujniki, które można umieścić za oknem, a które będą informować na temat temperatury panującej na zewnątrz. Wybierając czujnik ciepła, warto więc rozpocząć od ustalenia, czy będzie to urządzenia przeznaczone do wykorzystania wewnętrznego, czy zewnętrznego. 

Drugą ważną sprawą jest zakres funkcji oferowanych przez dane urządzenie. Niektóre czujniki są dedykowane wyłącznie do wykonywania pomiaru temperatury. Inne natomiast pozwalają również na procentowy pomiar wilgoci znajdującej się w powietrzu. Znajdziesz także bardziej rozbudowane urządzenia, oferujące dodatkowe możliwości w zakresie dokonywania pomiarów. 

Najważniejsze sprawy w korzystaniu z czujnika ciepła

Podstawową sprawą w trakcie instalowania czujników ciepła jest ustalenie, w którym miejscu powinny się znaleźć. Najczęściej, wybiera się w tym celu pomieszczenia uznane za reprezentatywne temperaturowo, w których dokonywane odczyty będą wiarygodne i miarodajne. Warto także powiesić czujnik na wysokości nie mniej niż 1,50 metra. Zbyt niskie ulokowanie czujnika może przełożyć się na zaburzone odczyty ciepła, a tym samym uniemożliwić urządzeniu w pełni funkcjonalne działanie. 

Warto także zwrócić uwagę na możliwość zintegrowania pracy danego czujnika z automatyką budynkową wykorzystaną w danym miejscu. Urządzenia od Belimo nadają się do tych celów idealnie. Pozwalają na ich pełne zintegrowanie z programatorami, które będą sterować ich pracą.  

Dzięki temu ich funkcjonowanie może przebiegać w pełni automatycznie – zarówno w zakresie dokonywania odczytów temperatury jak i inicjowania na ich podstawie określonych działań. Odpowiednio dobrane sterowniki pozwolą zautomatyzować proces uruchamiania kotłów lub pomp grzewczych, gdy temperatury zejdzie poniżej ustalonego poziomu, a także wygaszą ich pracę, gdy docelowy poziom ciepła zostanie osiągnięty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here